Czy dziecko może być świadkiem w sprawie o rozwód?

#dziecko #rozówd

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Czy dziecko może zeznawać jako świadek w sprawie o rozwód?

Tak, może.

W większości przypadków odradzam jednak takie rozwiązanie. Uważam, że sama świadomość rozpadu rodziny i związany z tym ogromny stres są wystarczająco ciężkim przeżyciem dla dzieci.

 

Kiedy jednak jest to możliwe, by dziecko było świadkiem w sprawie rozwodowej?

Odpowiedź na to pytanie daje nam przepis art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego.

To specjalna regulacja stworzona między innymi na potrzeby spraw rozwodowych. Zgodnie z jej treścią: „Małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków”.

 

Czy więc każdy trzynastolatek może więc być świadkiem w sprawie rozwodowej?

Nie. To prawda, że świadkiem w sprawie o rozwód może być co najmniej trzynastolatek, jednak dotyczy to tylko tych małoletnich, którzy nie są dziećmi stron postępowania.

 

Kiedy więc dziecko rozwodzących się rodziców może być świadkiem?

Dzieci rozwodzących się małżonków mogą być świadkami tylko wtedy, gdy skończyły siedemnaście lat. Młodsze dzieci nie mogą występować w roli świadka w procesie swoich rodziców.

 

Z czego wynika takie zróżnicowanie?

Służy ono ochronie dobra dzieci. Moim zdaniem ustawodawca w tym zakresie postąpił bardzo racjonalnie. Zapewnił ochronę dzieciom, które najczęściej wbrew swojemu dobru, mogłyby zostać zaangażowane w spór rozwodowy. Dał z kolei głos tym z dzieci, które są już prawie pełnoletnie. Dzieci takie zeznają w czasie rozprawy, w obecności stron postępowania.

 

Czy dziecko wezwane na rozprawę jako świadek musi zeznawać?

Nie, nie musi.

Co bardzo istotne – samo wezwanie przez sąd siedemnastoletniego, czy nawet pełnoletniego dziecka jako świadka, nie oznacza, że jest ono zmuszone wbrew swojej woli zeznawać „przeciwko” własnym rodzicom. Przed taką sytuacją chroni je prawo do odmowy składania zeznań. O tym prawie sąd musi pouczyć świadka przed przesłuchaniem.

 

Czy wyznaczenie przez sąd wysłuchania dziecka oznacza, że dziecko będzie świadkiem w sprawie swoich rodziców?

Nie. Proszę pamiętać, że czym innym niż przesłuchanie w charakterze świadka jest wysłuchanie dziecka przez sąd. Takie wysłuchanie odnosi się tylko kwestii związanych z władzą rodzicielską i kontaktami z dzieckiem. Nie dotyczy natomiast relacji między małżonkami, w tym ustalania winy w rozwodzie.

 

Ile lat musi mieć dziecko, by mogło być wysłuchane przez sąd?

W przypadku wysłuchania brak ograniczenia dotyczącego wieku dziecka. To sąd musi ocenić, czy dojrzałość i zdrowie dziecka uzasadniają jego wysłuchanie. Wysłuchanie odbywa się poza salą rozpraw, a rodzice nie mogą brać w nim udziału.

 

Podsumowując – w postępowaniu o rozwód swoich rodziców świadkami mogą być tylko siedemnastoletnie i starsze dzieci. Dzieci mogą jednak zajmować stanowisko w kwestiach dotyczących opieki nad nimi dzięki instytucji wysłuchania ich przez sąd.

[vc_empty_space][vc_separator][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”1979″ alignment=”center” css=”.vc_custom_1574869783273{margin-top: 8px !important;}”][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_custom_heading text=”Adwokat Patrycja Butny” font_container=”tag:h3|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]Założyłam własną kancelarię prawną dopiero wtedy, kiedy byłam zupełnie przekonana, że jestem w stanie wziąć odpowiedzialność za los ludzi, którzy powierzają mi swoje sprawy. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, gospodarczych i karnych. W wolnej chwili uwielbiam jazdę na rowerze MTB i rolkach.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ostatnie wpisy
Baza wiedzy

Adwokat
Patrycja Butny

Założyłam własną kancelarię prawną dopiero wtedy, kiedy byłam zupełnie przekonana, że jestem w stanie wziąć odpowiedzialność za los ludzi, którzy powierzają mi swoje sprawy. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, gospodarczych i karnych. W wolnej chwili uwielbiam jazdę na rowerze MTB i rolkach.

Szukasz pomocy prawnej?

Skontaktuj się z nami.