Porzucony pies
Problem porzucania zwierząt, w szczególności psów i kotów, jest wciąż żywy. Aktualizuje się szczególnie w okresie wakacyjnym oraz świątecznym, gdy liczba porzuceń gwałtownie rośnie. Niestety wielu właścicieli zwierząt nie podchodzi do kwestii opieki nad nimi z należytą odpowiedzialnością. Skutkiem tego bywa pozbycie się „kłopotu”, jakim zaczyna być zwierzę, gdy jego obecność w rodzinie koliduje z życiowymi planami – nawet tak błahymi i krótkotrwałymi jak wakacyjny wyjazd. W mojej ocenie takie zachowanie należy ocenić jako wyraz głębokiej niedojrzałości. Na szczęście polski ustawodawca za taką niedojrzałość przewidział sankcję, które opiszę poniżej.
Czy porzucenie zwierzęcia jest karalne?
Tak, porzucenie zwierzęcia jest jednym z przejawów znęcania się nad zwierzęciem. Otwarty katalog zachowań, które należy uznać za znęcanie się nad zwierzęciem zawiera przepis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r., Poz. 122). Ustawa ta stanowi, że niewątpliwie przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, w szczególności poprzez porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.
Według badań pies ma świadomość 3 letniego dziecka wobec czego w razie jego porzucenia odczuwa smutek i cierpienie i z utęsknieniem oczekuje na swojego właściciela.
Osoba, która porzuca zwierzę, a tym samym wyczerpuje znamiona wyżej wskazanego przepisu, tj. znęca się nad nim, może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli porzucający zwierzę dokona tego ze szczególnym okrucieństwem, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od minimum 3 miesięcy do nawet 5 lat. Przypadkami potraktowania zwierzęcia ze szczególnych okrucieństwem może być wyrzucenie go przez okno samochodu na ruchliwej drodze, w wyniku czego zwierzę może doznać uszczerbku na zdrowiu a nawet może to doprowadzić do jego śmierci, przywiązanie zwierzęcia do drzewa w lesie itp.
Dodatkowo obok pozbawienia wolności wobec porzucającego może zostać orzeczony tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt nawet do 15 lat.
W razie skazania za przestępstwo znęcania się nad zwierzętami sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1.000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.
Jak zachować się podczas wyjazdów?
Podczas wszelkich dłuższych wyjazdów nie można zapominać o towarzyszu rodziny, za którego wzięliśmy odpowiedzialność. Kocha on swoich właścicieli bezwarunkowo i może odczuwać znaczne cierpienie w przypadku porzucenia. Istnieje wiele wakacyjnych rozwiązań, nie zadających krzywdy zwierzęciu. W pierwszej kolejności warto rozważyć kwestię rezerwacji miejsca przyjaznego zwierzętom, do którego będziemy mogli pojechać razem z naszym czworonożnym przyjacielem. Istnieją też specjalne hotele dla zwierząt, w których odpłatnie możemy zostawić naszego towarzysza, a profesjonaliści zajmą się nim przez czas kiedy właścicieli nie będzie w domu. Kolejną możliwością jest zatrudnienie specjalnego opiekuna do zwierzęcia, który podczas naszej nieobecności będzie przychodził do psa lub kota, dawał mu jeść i wyprowadzał go na spacery. Możliwości jest mnóstwo, zawsze z prośbą o pomoc można zwrócić się do rodziny lub znajomych, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o zwierzęciu, które kocha swoich właścicieli bezgranicznie i za które wzięliśmy odpowiedzialność, bo oprócz cierpienia zwierzęcia można narazić się na odpowiedzialność karną.