Jak wybrać dobrego adwokata?

Dobry adwokat - waga

Dobry adwokat

Często dokonując wyboru adwokata, klient kieruje się intuicją i zasobnością portfela. Niestety, ale pierwszy czynnik może zawieść. Drugi nie zawsze wygląda tak drogo, jak w panującej powszechnie opinii. Aby wybrać dobrego adwokata, trzeba go poznać nieco bliżej.

W przypadku niewielkich spraw sądowych wiele osób próbuje sobie poradzić samodzielnie. Sytuacja się zmienia, kiedy w grę wchodzi duży spadek, konsekwencje karne czy społeczne. Jednak zarówno w przypadku małych spraw, jak i tych cięższego kalibru warto zaufać prawnikowi. Radca prawny pomoże skrócić czas postępowania czy obniżyć jego koszty. W dodatku może uświadomić klienta, że pozornie łatwy i oczywisty problem, może nieść dalekosiężne skutki. Przykładem jest sprawa Tomasz Komendy – niesłusznie oskarżonego i skazanego na 18 lat więzienia za gwałt i morderstwo nieletniej. Ofiara niesłusznego oskarżenia była niewinna, a mimo to spędziła w więzieniu 18 lat. Dlatego, jeśli mamy problem, nie bagatelizujmy go, a wybierzmy radcę prawnego. Jak wybrać dobrego adwokata?

Grunt to zrobienie odpowiedniego wywiadu

Przede wszystkim, gdy pojawi się problem, należy jak najszybciej działać. Dlatego najlepiej rozpocząć niezwłocznie poszukiwania adwokata. Można poszukać wśród znajomych osób, które miały do czynienia z kancelarią prawną. Ich doświadczenie sprawi, że mogą polecić osobę godną zaufania – znaną z własnego doświadczenia. Alternatywą są opinie zamieszczane w Internecie. Można wyszukać adwokata w okolicy swojego miejsca zamieszkania przez Google, wpisując frazę np.: „ dobry adwokat Gdynia ”. Dzięki przeglądarce zapoznamy się z opiniami klientów zamieszczonymi pod profilem kancelarii. Bardzo dobrą opcją jest przegląd profili w popularnych mediach społecznościowych. Tam również znajdą się opinie wielu klientów, a do tego mamy pewność, że są autentyczne.

Co powiedzą nam profile i opinie klientów?

Profile adwokata w popularnych serwisach czy jego strona informują o bardzo ważnej kwestii – specjalizacji. Właśnie ona powinna być punktem wyjścia podczas poszukiwania dobrego radcy prawnego. Ciężko udać się ze sprawą rozwodową do specjalisty od prawa gospodarczego, chyba że chodzi o podział firmy. Postarajmy się zawsze wybrać kancelarię, której specjalizacja odpowiada rodzajowi problemu.

Opinie klientów zamieszczone na profilu czy stronie powiedzą dodatkowo, jaki jest adwokat. Klienci często używają stwierdzeń:

  • „Rzetelna osoba, umie rozmawiać z klientem, zawsze terminowa, no i sprawa zakończona pozytywnie”.

Natychmiast uzyskujemy informacje na temat sposobu pracy kancelarii czy samego radcy.

  • „Szalenie empatyczna osoba, bardzo zaangażowana w to, co robi i do tego bardzo kompetentna”.

Z opinii wywnioskujemy również, jakie podejście do klienta ma pan czy pani mecenas.

Druga kwestia – odpowiedni kandydat

Specjalizacja i opinie są dobrymi punktami wyjścia. Profesjonalistę może poznać również po jego stronie internetowej, blogu czy… zainteresowaniach. Zdarza się często, że radca prawny poza specjalizacją, szczególnie interesuje się jednym działem. Może to być prawo spadkowe, które akurat nas interesuje lub prawo do zachowku po zmarłym. Dzięki blogowi czy specjalistycznym artykułom wiemy, że mamy do czynienia z ekspertem od tematu, który nas akurat dotyczy.

Nie bez znaczenia może też być kontakt z panią mecenas czy panem mecenasem. Kobieta może bardziej empatycznie podejść do problemu innej kobiety. Oczywiście nie jest to warunek i nie wolno posądzać prawnika o brak obiektywizmu czy zaangażowania z tytułu płci. Po prostu podobne przeżycia, widziane z tej samej perspektywy mogą uruchomić dodatkowe pokłady zaangażowani czy ludzkiej empatii.

Po trzecie dialog

Często porady prawne kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak cennik nie jest sztywny i nie zawsze zależy od samego wejścia do biura kancelarii. Najlepiej jest zadzwonić do wybranej kancelarii i wypytać telefonicznie o szczegóły spotkania. Zazwyczaj konsultacja – omówienie problemu nic nie kosztuje, a dopiero stricte sama porada prawna.

Jeśli już umówiliśmy się, to czas na wizytę. Sama konsultacja czy porada prawna nie obliguje nas do zatrudnienia adwokata, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne jest, aby prawnik był zainteresowany problemem, dopytywał o szczegóły, podchodził ze zrozumieniem i należną empatią.

Usługi prawne nie muszą wiele kosztować

Samo powierzenie problemu kancelarii prawnej nie musi wiązać się z dużymi kosztami sądowymi. W wielu wypadkach jest tak, że osoby składające pozew czy wygrywające rozprawę, nie ponoszą kosztów sądowych i zatrudnienia jednego pełnomocnika! Dlatego konsultacja z prawnikiem jest tak ważna. Poza omówieniem problemu i zaproponowaniem rozwiązań dobry prawnik może uświadomić nam, że jego usługę pokryje pozwany lub Skarb Państwa – oczywiście w określonych przypadkach. Przykładem może być wniosek o niesłuszne aresztowanie czy skazanie. W tym wypadku osoba poszkodowana nie ponosi kosztów sądowych oraz może domagać się zwrotów kosztów pełnomocnika. W wielu innych sprawach również pozywający nie pokrywa kosztów sądowych np.: gdy koszty znacząco przekraczają jego możliwości finansowe.

Sprawy tylko z pozoru błahe…

Dobry adwokat nie tylko uświadomi nam warunki finansowe współpracy czy skalę kosztów sądowych, ale także wagę naszej sprawy. Bardzo dobry prawnik nie zbywa klienta przez pisanie zleconych pism procesowych, a dokładnie omawia nasz problem. Dokonuje wywiadu przez szereg pytań. Dotyczyć one mogą spraw nawet bardzo prywatnych. Tutaj nie należy się obawiać, ponieważ kancelaria jest zobowiązana do zachowania tajemnicy. Dodatkowo nie może wykorzystać ujawnionych informacji przeciwko swojemu klientowi. Po całym wywiadzie może się okazać, że nasza sprawa np.: dotycząca spadku, może zaraz się przedawnić, a z majątkiem dziedziczymy gigantyczne długi. Odrzucenie spadku w terminie jest szalenie istotne, a dobry prawnik natychmiast zareaguje.

Jak wybrać dobrego adwokata? Należy zapoznać się z opiniami na temat prawnika, sprawdzić jego specjalizację, kompetencje, a w efekcie umówić się na konsultację. Dopiero po rozmowie możemy ocenić, czy dokonaliśmy słusznego wyboru.

Facebook
LinkedIn

Najnowsze Artykuły

Rozwód z orzeczeniem o winie a podział majątku 

10 października, 2024

Zmiany w prawie spadkowym – nowa forma testamentu coraz bliżej

27 września, 2024

Dlaczego Polacy się rozwodzą? Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

16 lipca, 2024

Alimenty na małżonka – kto i na jak długo może je uzyskać?

23 kwietnia, 2024

Social Media

Formularz kontaktowy
Zapraszamy do kontaktu

Formularz został wysłany

Skontaktujemy się z tobą w ciągu 24h

Jesteśmy w trakcie analizowania twojego problemu.