Kontakty z dzieckiem online

Mimo rozwodu każdy z rodziców mający władzę rodzicielską ma prawo do kontaktów z dzieckiem. Ich forma najczęściej jest bezpośrednia. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których ze względu na dużą odległość dzielącą rodzica i dziecko takie rozwiązanie nie będzie możliwe na co dzień. Alternatywą są kontakty online. Wyjaśniamy, na czym polega ta forma i jak ją ustanowić. 

Formy kontaktów z dzieckiem po rozwodzie 

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Jeśli małoletni mieszka z jednym z rodziców, drugi ma prawo się z nim widywać. Po rozwodzie często dochodzi jednak do przeprowadzek. Wyjazd z miasta, emigracja zarobkowa czy rozpoczęcie długiej podróży mogą sprawić, że utrzymywanie bezpośrednich kontaktów z dzieckiem nie będzie możliwe. W takiej sytuacji – aby sytuacja małoletniego zmieniła się jak najmniej na skutek rozwodu – ustawodawca przewidział alternatywę. 

Nie każdy wie, że obok kontaktów bezpośrednich kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadza również pojęcie kontaktów pośrednich. Zgodnie z art. 113 § 1 k.r.o. kontakty z dzieckiem obejmują nie tylko przebywanie z dzieckiem, czyli odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu oraz bezpośrednie porozumiewanie się, ale również utrzymywanie korespondencji oraz korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Kontakty pośrednie z dzieckiem to na tej podstawie m.in. rozmowy telefoniczne, połączenia przez Skype czy konwersacje za pośrednictwem komunikatorów takich jak np. Messenger. 

Jak dochodzić kontaktów z dzieckiem online? 

W sytuacji, gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z małoletnim przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego zdanie. Jeśli między rodzicami nie ma porozumienia, o kontaktach rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Ustalenie kontaktów pośrednich z dzieckiem – w tym online – może się odbyć zarówno łącznie z ustaleniem kontaktów bezpośrednich, jak i niezależnie. Wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Czynność wiąże się z opłatą w wysokości 100 złotych. Uczestnikiem postępowania będzie drugi rodzin. 

Każdy wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem trzeba uzasadnić. Oprócz wykazania pokrewieństwa za pośrednictwem odpisu aktu urodzenia dziecka należy przedstawić indywidualną sytuację rodziny i powód złożenia wniosku. Następnie wnioskodawca powinien określić formę kontaktów, której dochodzi i uzasadnić jej właściwość. We wniosku trzeba dokładnie określić wymiar kontaktów pośrednich. Dla przykładu można wskazać, że mają się one odbywać w dni powszednie od 17 do 17.30 za pośrednictwem FaceTime. 

Przebieg postępowania o ustalenie kontaktów pośrednich z dzieckiem 

Po złożeniu wniosku o ustalenie kontaktów pośrednich z dzieckiem rozpatrzeniem sprawy zajmie się sąd. Jego podstawowym zadaniem jest zbadanie, jakie stosunki łączą rodziców i dziecko, a także czy występuje między nimi spór co do sposobu i wymiaru kontaktów z małoletnim. Sąd musi ustalić, jaki tryb kontaktów sprawdzi się w przypadku danej rodziny najlepiej oraz ile razy tygodniowo można takie kontakty realizować bez szkody czy nadmiernych utrudnień dla zainteresowanych. 

W tym celu sąd ma prawo przesłuchać strony i świadków, przeprowadzić niezbędne dowody i wysłuchać dziecko. Jeśli zachodzi taka potrzeba w konkretnej sprawie, może również wydać na wniosek rodzica postępowanie zabezpieczające na czas trwania postępowania. W jego treści ustali tymczasowy wymiar kontaktów z dzieckiem. Takie postanowienie będzie natychmiast wykonalne, dlatego pierwsze kontakty będzie można podjąć nawet w dniu wydania orzeczenia. 

Warto pamiętać, że wydane postanowienie o ustaleniu kontaktów z dzieckiem – po uprawomocnieniu – może być w każdej chwili zmienione, jeżeli wymaga tego dobro małoletniego. 

Co zrobić, gdy były małżonek utrudnia kontakty online z dzieckiem? 

Każdy z rodziców ma prawo do utrzymywania kontaktów z małoletnim dzieckiem, o ile nie zagraża to jego dobru. Gdy nie ma możliwości regularnych spotkań, ciekawą alternatywą będzie porozumiewanie się online. 

Jeśli były małżonek nie zezwala na kontakty pośrednie z potomkiem np. w formie wideo rozmowy, warto zacząć od ustalenia, jakie są tego powody. Odpowiedź może być wykorzystana na późniejszym etapie postępowania. W braku zgody konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. To on oceni, czy kontakty online z dzieckiem w preferowanej formie będą miały na nie pozytywny wpływ. 

Chcesz ustalić kontakty z dzieckiem online, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Skontaktuj się z naszą Kancelarią i przedstaw szczegóły sprawy. Jesteśmy zespołem doświadczonych w sprawach rodzinnych prawników, którzy regularnie i skutecznie przeprowadzają postępowania o ustalenie kontaktów z małoletnim. Takie orzeczenie to szansa na rozwiązanie sporów z byłym małżonkiem i częstszy kontakt z potomkiem. 

Facebook
LinkedIn

Najnowsze Artykuły

Rozwód z osobą uzależnioną

21 maja, 2025

Kontakty z dzieckiem online

13 maja, 2025

Podział majątku firmy a rozwód małżonków

9 maja, 2025

Ile można wygrać w sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego?

21 lutego, 2025

Social Media

Formularz kontaktowy
Zapraszamy do kontaktu

Formularz został wysłany

Skontaktujemy się z tobą w ciągu 24h

Jesteśmy w trakcie analizowania twojego problemu.