
Spis treści:
Istnieją sytuacje, w których związku nie da się już uratować i jedynym rozwiązaniem pozostaje rozwód. Warto wiedzieć, że sąd nie orzeka go automatycznie. Aby doszło do rozwiązania małżeństwa, muszą zostać spełnione określone przesłanki. Jednym z często występujących powodów rozpadu relacji jest uzależnienie partnera. Analizujemy, czy nałogi mogą być podstawą rozwodu.
Kiedy może zostać orzeczony rozwód?
Rozwód może być orzeczony wyłącznie przez sąd, jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Z takim wnioskiem może wystąpić każdy z małżonków, jednak sprawa jest zawsze analizowana indywidualnie i do formalnego zakończenia związku nie wystarczy porozumienie oraz zgoda partnerów.
Zupełny rozkład pożycia występuje, jeśli między małżonkami ustały trzy rodzaje więzi – uczuciowa, gospodarcza i fizyczna. Rozkład można określić jako trwały, jeżeli powrót małżonków do pożycia jest definitywnie wykluczony. Sąd ocenia tę przesłankę na podstawie doświadczenia życiowego.
Więź uczuciowa (inaczej emocjonalna, psychiczna) dotyczy wzajemnych uczuć łączących partnerów, w tym przede wszystkim zaufania, lojalności, szczerości czy uwzględniania potrzeb małżonka. Więź fizyczna (cielesna) to utrzymywanie stosunków intymnych. Więź gospodarcza polega z kolei najczęściej na prowadzeniu jednego gospodarstwa domowego.
Czy nałogi partnera mogą uzasadniać rozwód?
Nałogi małżonka mogą stanowić przesłankę rozwodu, o ile oczywiście prowadzą do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Niewłaściwe zachowanie partnera to często dodatkowo podstawa orzeczenia jego winy, a co za tym idzie – domagania się przez małżonka niewinnego alimentów.
Aby sąd orzekł rozwód, nie wystarczy wykazać, że małżonek jest uzależniony. Nawet w obliczu nałogu w każdej sprawie rozwodowej bada się, czy zostały ostatecznie zerwane wszystkie trzy więzi – uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Może się więc okazać, że mimo problemów z uzależnieniem jest jeszcze szansa na ratowanie związku – partnerzy darzą się uczuciem, mieszkają razem i chcą walczyć o siebie.
Najczęściej do rozwodu z powodu nałogu dochodzi, gdy małżonek nie potrafi zerwać z uzależnieniem. Jeśli mimo pomocy rodziny partner nie przejawia woli leczenia i nie stara się wyjść z problemów, może dojść do sytuacji, w której współmałżonek trwale utraci do niego zaufanie i z tego powodu zakończy wspólne pożycie.
Jakie nałogi mogą być przyczyną rozwodu?
Przyczyną rozwodu może być każdy nałóg, który wpływa negatywnie na psychikę i zachowanie osoby uzależnionej, a w rezultacie na relację między małżonkami. Taki stan wymaga zazwyczaj długotrwałego leczenia. Jeśli nie ma woli walki o powrót do zdrowia ze strony osoby dotkniętej chorobą, współmałżonek traci najczęściej nadzieję na uratowanie małżeństwa.
Uzależnienia od alkoholu, narkotyków, gier, pornografii czy hazardu to problemy, które prowadzą często do zerwania więzi emocjonalnej między partnerami i mogą być przyczyną rozwodu. Takie nałogi czasami łączą się z kłótniami, brakiem wsparcia, utratą zaufania, a w najpoważniejszych sytuacjach nawet z przemocą domową. Gdy do problemów w relacji dochodzi zaniedbanie podstawowych obowiązków, w tym w zakresie opieki nad wspólnymi dziećmi, jakość życia rodzinnego znacznie się obniża, co może prowadzić do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Jak przeprowadzić sprawę rozwodową z osobą uzależnioną?
W obliczu uzależnienia małżonka warto szukać profesjonalnej pomocy. Jeśli jednak ze strony partnera nie ma woli podjęcia prób ratowania związku albo sytuacja ciągnie się miesiącami, czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje rozwód.
W pozwie rozwodowym trzeba uzasadnić żądanie i przedstawić dowody na poparcie swoich twierdzeń. Podstawa to opisanie, jak uzależnienie wpłynęło na życie rodziny. Wskaż, jak długo trwa nałóg, jaka jest częstotliwość problemu, a także wymień zachowania z nim związane (np. agresja). W treści pozwu należy wskazać, jakie negatywne konsekwencje niesie uzależnienie oraz czy dotknięta nim osoba próbowała walczyć o powrót do normalności.
W sprawie istotne będą dowody. Najczęściej wykorzystywane w sprawach o rozwód z osobą uzależnioną są zeznania rodziny bądź sąsiadów, notatki policyjne, dokumentacja medyczna czy zaświadczenia z ośrodków pomocy społecznej. Szczegółowy zakres dowodów zawsze musi być dostosowany do okoliczności konkretnego rozwodu.
Sprawę rozwodową z osobą uzależnioną nie tak łatwo przeprowadzić na własną rękę. W takich postępowaniach kluczowa jest znajomość przepisów i praktyczne doświadczenie. Z tego powodu po rozstaniu warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy.
Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach rozwodowych, w tym takich, gdzie przyczyną rozkładu pożycia są nałogi. Zespół profesjonalnych pełnomocników zajmie się analizą sprawy, przedstawi rekomendacje co do dalszego sposobu działania i będzie wspierać Cię na całym etapie procesu.